Pages

November 13, 2012

sanki-dikdörtgen

(beklenen paket! yani ben epeydir bekliyorum bunu paketleyebilmeyi. zor oldu. ama oh.)
bu paketteki işler yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılındaki bir uzun-atölyenin ürünleriydi. atölyenin adı "proje dikdörtgen" ve hakkı yırtıcı ve ilke tekin tarafından düzenlenmişti. bu paketi çok geciktirdiğim için ve bu gecikme genel olarak blogu tıkadığı için artık bir şekilde yayınlamaya karar verdim. tam toparlayamayacağım sanıyorum ama zamanla düzeltirim belki. en azından genelinde bu dikdörtgen atölyesinin derdi neydi ona bir değinmek lazımdır sanıyorum.

2008 yazı başlarında 15 günlük bir atölye seansıyla işe başladık ve kasım sonundaki bir sergi ile işleri noktalamıştık. şimdi, biz bu atölyenin içine yeni bir atölye yuvaladık, ve bu iç-atölyeciğe "sanki-dikdörtgen" adını verdik bir grup insan olarak. o grup da, ben, erdem, ilke, serap, nazlı ve onur ile başlayıp sonbaharda ben, erdem, ilke, serap ve başka bir onur bey ile nihayete ermişti. (şimdi bunları hatırladığım kadarıyla yazıyorum, sonra hataları düzeltirim farkettikçe.) ama konu orda kapanmadı, bir adet ek fanzin yaydık (horoskop), bir adet yarım blog açtık ve geçen yıl (2011) bir konferansa bu sanki-dikdörtgen sürecini konu edinen bir bildiri yazdık (Sönmez, N. O., Tekin, İ., Üngür, E., 2011. Thinking by design: design as a tool for idea development, Theory for the sake of theory, ARCHTHEO '11, 23-26 Nov 2011, İstanbul).

yanda süreçte ne gibi ürünler ortaya çıktı onu sıralayacım ama şimdiden şunu yazayım, çok katmanlı, çok ürünlü, oldukça verimli ve geniş bir zamana yayılmış ve ilginç bir iş... şimdi, ilk olarak, yazın, mimari ürünlerin işlevsel tarifleri, bağlamları, bunlara ilişkin söylemsel alan ve bu ürünlerin sunulup paylaşıldığı imgeler arasındaki bağlantılar ve bağlantısızlıklar ve genelinde mimarlığın entelektüel alanının ne gibi mekanizmalar üzerinden geliştiği üzerine uzun muhabbetler sonucunda ortaya çıkan ve teatral (ve sinir bozucu) bir sunumla ortaya konan bir ilk niyet-fanzini mevcut: "akdeniz vernaküler mimarlığının le corbusier ve team ten geleneğinde yeniden yapılandırılması" (kapağı yanda ama kendisini paketlemiyorum). ama bu sunumdan önce de aptal diye bir fanzin yaymıştık (gurur duymuyorum ama benim marifetimdir, o da iki yanda kapağının altında, ön ve arka a4, arkalı önlü basıldıktan sonra ikiye kesilip kolayca katlanabilir. ya da evirilip çevirilip bulmaca tadında okunabilir). metin çok uzadığı için bundan sonraki öğeleri yanlarında izah edeyim, sağa doğru kayalım ... tüm süreç epiy uzun ve karışık. ama yukarıda andığım bildiri için biz bu süreci analiz ettik 2-3 yıl sonra ve sağda erdem'in el emeği göz nuru bir süreç haritalaması var, tabii bizden başkası için okunaklı olmayabilir, belki sonra bildiriyi de koyarım, orda iyi kötü anlatılıyor süreç (önemli not: henüz blogger'in yeni ve saçma imaj göstericisinin etrafından dolanmayı öğrenemedim, dolayısıyla büyücek imajları anlamlı bir boyda görmek için üstüne sağ klikleyip copy image location demek, başka bir tab'e bunu kopyalamak ve enterlamak gerekiyor. blogger ben senin a.k.)
1
sürece dair bir şema (2011)
0.paketi: ilk çalışmalar

1
ilk fanzin

1
sıfırıncı fanzin
a yüzü, b yüzü
A. paketi: yıldız haritası

bu harita, "mimarlığın yıldız haritası", bir mimarlık evreni haritası. sağ kliklenip linki kopyalanıp başka bir tab'de açılırsa yeterince iri, en azından ana başlıkları okunabilir bir versiyona erişilir. internet koşullarında yine iyidir. açıklamalar için sağındaki lejanda ve daha detaylı açıklamalar için onun da sağındaki fanzinlere bakmak lazım...
1

mimarlığın yıldız haritası (2x3m)
1

haritanın lejandı (.8m civarında?)

4. bunun kapağını bulamadım, adı: "Duyrulur"
fanzin 4.
(fanzinin .pdf versiyonu)
B. paketi: çaprazlama

çaprazlama bir bilgisayar uygulamasının adı. bir seri projenin dergilerde yer alan imajlarını, metinlerini / söylemlerini ve bağlamlarını farklı hızlarla döndürerek bunların sürekli çaprazlanmasını sağlıyor. 4 adet snapshot'unu ekledim. anlatımı da yanındaki levhada.
1

"çaprazlama" (bilgisayar uygulaması)
1

"çaprazlama" nedir (1.5m civarında?)
x. sergi:

bu imajı da bildirinin sunumu için hazırlamıştık. sergide yıldız haritası var, çaprazlama var, fanzinler asılı, astronotlar var, yıldız haritasının boş ikizi ve elle haritalama için her tür malzeme var, epiy bir yer oymuştuk kendimize genel sergiden. aslında daha da abartıp gezegenlere erişecektik ama zamanımız elvermedi. idare edin.
1
proje dikdörtgen sergisi içinde sanki-dikdörtgen sergisi
ve horoskop:

sanıyorum bu 2009 yazından. yaz tatili öncesi son iş. avluda gecelere kadar bunu hazırlayıp kesip katladığımız günleri hatırlarım. bunun katlanması biraz tarif istiyor, bir yeri kesilip içe katlanıyor zira ama şimdilik böylece iki yüzünü koyacım. belki sonra bir tarifini hazırlarım. içinde iki adet horoskop var, bir beyaz yakalıya bir de genç akademike miydi? referansı richard florida.
1
horoskop fanzin
a yüzü, b yüzü

6 comments:

malmalekranabakanacılarınçocuğu said...

ne kadar çok şey yapmışız ya..

krr said...

"sanki" eki de "sanki-entelektüel-enerji-alanı" tabirinden gelmişti, onu hatırladım..

Anonymous said...

haritanın hazırlanış sürecine tesadüfen küçük bir diyalogla şahit olmuştum. Son halini bilmiyordum. Merakta etmiştim halbu ki. Şimdi masaüstümde, kendimi şımartıyorum, haritayla benim aramda!

krr said...

şimdi bu küçük diyalog merak edildi? :)

Anonymous said...

şimdi benim diyalog "sanki" ekinin yanında ezildi, hatırlamak babında:)zaten eylemin değeri diyalogda değildi, balonları istediğin gibi doldurabilirsin:)

krr said...

boş bir balon, boş bir balon daha, sanki ekinin yanında ezilen boş bir satır, soru işaretleri. ve bir eylem. bir eylem.