Pages

May 9, 2009

e-pi-kür-yen

bu girdi'nin altını önümüzdeki ay boyunca dolduracagim. her bir harfi büyük bir dikkatla kondurduk. biz. benler. ben. dolduracağım. çalakalem günler gelecek. bünye. dikkat. hem iyi hem kötü anlamda.
_1105009_iki tekerli ve pedallı bir araçla ferah bir havada varılan bir avludaki şezlonga yaprak gibi hafifçe düşmek + yeşil çay + godspeed you (+ biraz açık radyo + enver ibrahim) + uzun zamandır zihnin kenarlarını tırmalayarak bekleyen biriki metni okumak
_1205009_güzel bir havada uyanmaya çalışmak (ı-ıh eksi bir puan, öğlene doğru zar zor kalktım) + yataktan kalkmadan bookchin'den bir makaleye göz atmak (eksi bir puan, yeni bir şey yok, çeviri de fena) + [bürokratik kırtasiyecil fenalıklar ve muhasebe fenalıkları ve şirketcil fenalıklar] + havuzda takla çalışmak ve iyi-kötü becermek ve yüzmek (artı beş puan, iyi geldi, becerdim lahn!) + [bürokratik kırtasiyecil fenalıklar ve muhasebe fenalıkları ve şirketcil fenalıklar] + avluda kelebek ve yeşil çay (fena değil) + galata köprüsünde arkadaşlarla akşamüstü birası!! (on puan) + asmalımescitte devam birası (iniş yolu) + alkollü eve sürüş (nötr) + ertesi güne (ve belki önümüzdeki yılın tamamına) sarkan bürokratik saçma sapanlıklarla ilgili beklenti (eksi 27 puan öf)
_1305009_erken uyanışın keyfi yaşanıyor ama iş için kalkıldı belirli bir insanın arandığı yerde bulunmadığının işitilmesi (keyiflerde erken düşüş) + okul civarında koşturmacalar (kan ter içinde ama nötr) + tamamdır deyip şezlongu toplayıp avluya inmek (keyiflerde yukarı kıpranma) + belirli bir muhasebe birimine telefon ve iyi niyetle yaklaşılan bir şirket tarafından utanmazca atlatılmakta olunduğunun anlaşılması + kan ter içinde şirkete varmak ve yalanlar ve yalanların açığa çıkması ve iki adet "çok ayıp" ve sözlü anlaşmalar, devredilen gerginlikler + yemek + erik + ı-ıh, yorgunluk.
_1405009_ertelemek gibisi var mı? bir kısmı hallolup bir kısmı ertelenen gerginliklerin ardından günün geri kalan kısmını frenchpressle inilen bir avludaki şezlongda geçirmek düşünmek yazmak kurgulamak ve süren muhabbet ve önceki iki günden devreden gecikmiş stres ağrıları
_1505009_olumlu bir şahsiyetin sergilenmesi, olumlu şahsiyetlerin sergilenmesine şahit olunması, işlerin görünürde rahat gibi akan kıvamı + çimenler üzerinde yatay okuma seansları + verimli görüşmeler + hafif bir kokteyle eklenmek + misafirlikte yatay sinema keyifleri
_2305009_işlerin toparlanması, biraz kan ter ve gerginlik ardından. avluda ofisler, yazılar, gitmeden önce kitlenmişliği yazılar okumalar bir sıkıştıran koşturmaca şemalar ı-ıh, bünye epiküryen değil, semi-epiküryen.
_2405009_rahvan haftasonları + okumaklar + epiküryen bir ferahlık + pencerenin önünden mutfağa yönelmek, gerinmek, o anda unutulmuş bir gönencin artık çay değil ama kahve vaktinin gelişiyle yeniden beden buluşu
_2605009_epiküryen olsaydı belirli bir metaı satın almak üzre kendini öğlen sıcaklarında yollara vurmayacağı gibi, belli başka bir metaı elde etmek üzre beklenti de üretmezdi. orta-uzun vadeli planlar yapmazdı. avlulara inişleri gerçekleşmeyebilirdi, çünkü kolay olan, durduğu yerde akadurduğu gibi akmak gitmekti.
_2705009_ayrica bu kadar çalışılmazdı, eziyetler, zahmetler... dağınık şahsiyetin katmanları, semi-epiküryen, semi-asketik, bir miktar tembel ve bir miktar çalışma bağımlısı...
_2905009_insani katmanlar insanı çekip duruyor olmalıydı, yani insani katmanların en kalın kalın alta serilmiş olanları.. ama en yukarıdaki bir entelektüel katman çekiyor, başka da bir şey çekmiyor, bünye tahta gibi, heyecansız, böylece epiküryen.
_0206009_çekip götürdüğü yerden gittiği gibi ilerlemek: e-pi-kür-yen. çekip getirdiği yere çekip getirmek. avlular, avlularr, avlulahhrr... keyifli işlere nihayet gelmek varmak. keyifli de olsa her uğraşın biraz endişe, biraz meydan okuma, bolca yorucu kafa emeği içerdiğini hatırlamak, duraklamak. kafa üretimi hususunda aynı anda hem pek bünyeye güvenli hem biraz gergin olunduğunun anımsanması. risk zira: zarlar hep düzgün geliyor gibiyse de yine zarlar atılacak, sonuç beklenecek, zarlar çarpacak, dönecek, beklenecek... başka yolu yok.
_0706009_epiküryen her neyse bünye onun her tersiydi; eskiden. bünye arzu ettiklerini hayattan alabilmek için elinden gelen her şeyi yaptı. arzu ettikleri de azımsanacak miktarlarda değildi doğrusu. alabildiklerini aldı. envanterine not etti. alamadıkları konusundaki yeteneksizliğini takdir etti. onları da not etti. hayatla hesabını gördü. şimdi yine işte hayatın akıntısına kapılmaktan kaynaklanan sıkıntılar ve keyifler arasında sürükleniyorsa da, bir açıdan, evinde e-pi-kür-yen bir gebeşlik içinde ferah bir yataylık sürdürmesi şaşılacak şey değil, gençliğinde yapamıyordu bunu -huzursuz ruh. şimdi bünyeyi dışarının sıkıntılarına çeken bir şey yok. içerinin keyiflerine yatıyor, hafta sonları. ve üretmek. sıkıntısızca. (ama esasında bünye epiküryen değil, ve sıkıntısızca yeni sıkıntılar planlamak da keyiflerinin parçası)
_0906009_ufak tefek ve önemsiz de olsalar, onlar bünyenin yapılacak işleri, onları seviyor bünye, onları ertelemek, onlar oradayken ıvır zıvırla vakit öldürmek, değil, bünyeye göre değil. isteniyor ki uğraşmak, bitirmek, yapmak. yoksa sıkılınıyor. birşeyleri görev edinmek, sonra da görevleri yerine getirmek.
_1006009_cep telefonunun aynasında yeni bir yapılacak işler silsilesinin belirmesi ve yaklaşık üçte birinin bir günde silinmesi. yazılmalıydı çünkü yeniden biriken kırtasiye işleri gerginlik yaratıyordu, kontrol altına alınmaları ruha huzur verecekti, vermiştir. herşey sürmek. eskiden sıkıntı olan şimdi keyfe, eskiden keyif olan şimdi sıkıntıya dönmüşse ekpürosis gerçekleşmiş bile. bünye epiküryen olmaktan çok stoik mi yoksa? bünyenin her hareketi doğaya uygundur ve o asla hata işlemez? bünye bu yeni dönüşünde esasta aynı olacak idiyse de belki zihninde ve ruhunda fazladan bir iki tahta yer edecektir.

5 comments:

Anonymous said...

ferahçana yazıyorum, girdinin altı dolsun!

kaka değil said...

bu son yazılanları bir de yeni oluşmakta olan 'yenikonuş'tan dinleyelim:
_1105009_(bu girdi zaten beni esinlendiren girdi bu aynı kalacak)
_1205009_güzel bir havada uyanmaya çalışmak (ı-ıh eksi bir puan, öğlene doğru zar zor kalkıldı) + yataktan kalkmadan bookchin'den bir makaleye göz atmak (eksi bir puan, güncel zihin için yeni bir şey yok, çeviri de fena gelmiş) + [bürokratik kırtasiyecil fenalıklar ve muhasebe fenalıkları ve şirketcil fenalıklar yaşantısı] + havuzda takla çalışmak ve iyi-kötü becermek ve yüzmek (artı beş puan, bünyeye iyi geldi, becerildi) + [yeni bir bürokratik kırtasiyecil fenalıklar ve muhasebe fenalıkları ve şirketcil fenalıklar yaşantısı] + avluda kelebek ve yeşil çay (şu andan bakınca fena değil) + galata köprüsünde arkadaş karakterlerle akşamüstü birası (o zaman için on puandı gibi hatırlandı) + asmalımescitte devam birası (iniş yolu) + alkollü eve sürüş (nötr hatırlandı) + ertesi güne (ve belki önümüzdeki yılın tamamına) sarkan bürokratik saçma sapanlıklarla ilgili beklenti (eksi 27 puan, bünye için tatsız, ama uğraşsınlar)

Anonymous said...

netbukuna mı kavuştun? zaten epiküryen bir tavır sayılmazdı ta nerelerden hevesle sipariş edilen bir netbuk beklemek

kenar said...

bunyede bir epikuryen var ama butun diger karakterlerin yanisira iste.. arada boygosterdigi oluyor...

Anonymous said...

bu kadar entelektüel var, dünya gene de bombok! (çok mu ferah oldu bu? ışık ergüden'in yazdığının halk ağzına düşmüş hali)
boşversenee. en kalın kalın alta serilmiş olanları didikle havalandır.